Alle tre rapporterer om fin form og mener at dagene de hadde på Solkysten litt lengre nord i Queensland har blitt brukt godt. Formen er prikket, eller som Gustav sier: «Formen er upåklagelig». Vi har tatt en prat med dem for å høre hva de synes om løypa i Southport og om planene de har lagt for løpet i morgen.

Kraftige bølger er ingen utfordring

Hverken Casper, Kristian eller Gustav er bekymret for sjø og høye bølger, men Iden tilføyer:
 
«Noen av de andre er redde for hai og måker!»
 
Den samme kameratslige humoren som de gjerne har før de gjør gode løp er på plass. Det er betryggende. Casper forklarer hvorfor selvtilliten er tilstede hos dem alle:
 
«Vi er i bra slag. Jeg føler meg ganske mye bedre på svøm enn tidligere i sesongen. Løpingen har også forbedret seg.»
 
Også Kristian kan melde at svømmingen går bra. Med Alistair Brownlee tilstede i konkurransen, som Kristian tror vil operere som domestique for broren Jonathan, er han fornøyd med egen utvikling. «Jeg tror jeg vil ligge i nærheten av Brownlee-gutta på svømmingen, og omtrent 15 sekunder bak fremste utøver. Uansett, det viktigste er å være foran Gustav og Casper opp av vannet», flirer han.
 
Blu har fått mye erfaring i WTS-gamet nå, og han vet hva han og de andre norske er gode for. Derfor er han ikke bekymret for hva Brownlee-gutta kan finne på, selv om han tror at Alistair vil holde tempoet høyt. På syklingen er det de andre som må passe på hva nordmennene gjør. «Vi er de tre sterkeste på sykkel. Alle vet vi kan rykke.»
 
Casper anser sine to lagkamerater som de største favorittene i morgen, sammen med Mario Mola, Fernando Alarza og Vincent Luis. Han og Gustav har vært lengre bak i feltet enn Kristian etter svømmingen i internasjonale løp. Han er likevel fullt trygg på å nå fram til tet på syklingen. «Jeg tror ikke det er noe problem for Gustav og meg å komme oss opp til tet hvis vi går inn for det», forteller Casper, «jeg vil kjøre hardt for komme meg opp på de første rundene.» Både han og Gustav kjenner på løpeformen at de trygt kan komme inn i T2 i en større gruppe og løpe seg inn i topp-10 på løpsdelen. For Casper er målet nettopp en topp-10-plassering.
 
Han tilføyer:
 
«Det er en hard løype, hvor beina kan bli mørnet godt før løpingen begynner.  Det er ganske teknisk og hardt å ligge bak i svingene på sykkel. Vi bør ligge topp tre i gruppa.»
 
Kristian utdyper: «Sykleløypa føles litt oppkonstruert. Den er på hovedveien, så svinger du av og sykler 20 meter, svinger og så er det 20 meter tilbake igjen. Det er også mye vind her. Vinden og alle retningsendringene kan gjøre det vanskelig å hvile bak. Du kan ikke gjemme deg fra luftmotstanden på grunn av de hyppige retningsskiftene, og trekkspilleffekten gjør at det blir ekstra tungt å ligge bak.»
 

Blir det et norsk tog som rykker fra i sykleløypa?

Om mulighetene for enda et rykk fra de norske på syklingen, er Kristian ikke like pedagogisk og tydelig: «Vi må se an hvordan vi kjører ut ifra hva som skjer underveis. Det som skjedde i Montreal var ikke planlagt. Så lenge jeg vet at jeg har Gustav og Casper bak meg, vet jeg at det er muligheter.»
 
Gustav er mindre innstilt på rykk, etter at løpeformen har blitt så solid. «Jeg kommer til å legge opp til løpeløp hvis ikke noe spesielt skjer. Det er i alle fall ikke jeg som kommer til å lage bruddet, men står dørene åpne så vil jeg benytte mulighetene jeg blir tildelt. Jeg tror at syklingen blir mer avgjørende enn det så ut på kartet. De tekniske partiene gjør at det brytes opp litt og det kan bli mindre grupper enn det jeg hadde trodd på forhånd.»
 
Han er trygg på at stigningen i løpsformen har fortsatt å øke siden Lausanne, og er i veldig godt humør. «Jeg lover å ta med meg fiskestanga til målområdet og fiske fram Kristian og Casper til gode plasseringer».
 
Som de andre, rapporterer Kristian om forbedret løping på trening. «Løpingen har blitt bedre og bedre siden Lausanne.» Det er vanskelig å forutse hva som vil skje i denne konkurransen, mener han, «det kan bli spennende. Jeg er spent på strømmene og om havet er choppy, og spent på vinden. Alt kan gi effekt på konkurransen.»
 
Selv om han har hatt en sesong som har vært litt opp og ned, har Kristian fortsatt mulighet for en pallplass sammenlagt. «Målet er å gjøre mitt beste løp. Kanskje vinne løpet. Når det gjelder sammendraget avhenger det av plasseringene til de andre som har hatt en god sesong.»
 
Sportssjef Arild Tveiten er like trygg på guttenes form som de er selv: «Jeg føler meg komfortabel på at de har bedre formutvikling enn de andre og at alle tre har årets beste form inne nå».
 
Da er det bare å ønske dem lykke til. Løpet ses på TV2 Sportskanalen fra kl 06.40.
  • Ragde Eiendom
  • Trimtex
  • Surpas - the future of triathlon
  • Apollo Sports
  • Kongsberggruppen
  • DNV
  • Norsk Tipping
  • Summit2028